Меню сайта
Категории раздела
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Каталог файлов

Главная » Файлы » Мои файлы

Фізичні і хімічні властивості кислот
28.10.2014, 19:11
Відділ освіти Кам’янка – Бузької Районної державної адміністрації Урок на тему: „Хімічні властивості кислот” Урок-подорож Вчитель хімії ЗОШ I-IIIст. с.м.т. Добротвір Браташ Любов Петрівна 2009 Тема: фізичні та хімічні властивості кислот Мета: навчальна: сформувати уявлення про хімічні властивості кислот, особливості взаємодії металів з кислотами; ознайомити учнів із рядом активності металів; розвивати навички складання хімічних рівнянь реакцій; розвиваюча: удосконалювати логічне мислення, пам'ять, формувати вміння порівнювати, спостерігати, робити висновки; виховна: виховувати дисциплінованість, уважність, почуття обов’язку і відповідальності. Тип уроку: вивчення нового матеріалу Форма проведення: урок-подорож Матеріали: метали ( цинк, залізо, мідь), розчин хлоридної кислоти, розчин сульфатної кислоти, індикатори. Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, ряд активності металів, пробірки. Хід уроку I ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП Привітання. Перевірка присутніх. Загальне налаштовування на роботу. II МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ На попередніх уроках ми подорожували по країні оксидів. Сьогодні ми здійснимо подорож у країну Кислот, де зустрінемось з численними її жителями – неорганічними кислотами, познайомимось з їх «зовнішністю», тобто фізичними властивостями та «звичаями», тобто хімічними властивостями. Вирушимо ми з вами до неї поїздом. Щоб наша подорож була цікавою, і не виникало ніяких труднощів, для цього ми клас поділимо на групи, тобто ряди. Кожен ряд займає свої місця у вагонах. В нас є шість рядів, відповідно є шість вагонів. У першому вагоні сидять експерти по техніці безпеки, а в інших – знавці по індикаторах, металах, оксидах, гідроксидах та солях, які допоможуть провести експерименти. III АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Але перш ніж вирушити у цю загадкову країну, перевіримо вашу готовність до подорожі. Завдання (фронтальна бесіда): 1. Які речовини називають кислотами? 2. За якими ознаками класифікують кислоти? 3. Як поділяють кислоти за вмістом Оксисену 4. Як поділяють кислоти за кількістю атомів Гідрогену? 5. Як можна визначити валентність кислотного залишку? Ігрова вправа «Біла ворона» Яка речовина зайва і чому? HCl H3PO4 CaO H2O HBr HNO3 HF H2SO4 H2S Вправа 2 Знайти відповідну кислоту Кількість атомів Гідрогену Кислотний Залишок 1Н 2Н 3Н Cl SO42- PO43- IV ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Уявімо собі, що ми займаємо свої місця у вагонах і рушаємо в подорож. Перед нами країна Кислот. Отже, перша станція, на яку ми прибули, – фізичні властивості. Серед неорганічних кислот переважають рідини, зовсім мало твердих речовин: ортофосфатна H3PO4, боратна H3BO3. Кислоти безбарвні, густина всіх кислот більша за одиницю, добре розчиняються у воді (за винятком деяких, зокрема силікатної). Розчини кислот кислі на смак. Так, наприклад, багатьом плодам надають кислого смаку кислоти, які в них містяться. Фізичні властивості кислот Агрегатний стан Запах Смак Розчинність у воді рідкий без запаху кислі розчинні Ми покидаємо першу станцію і направляємось до другої станції «хімічні властивості». Щоб потрапити на цю станцію, потрібно пригадати правила техніки безпеки. В цьому нам допоможуть експерти по техніці безпеки. (Проводиться нагадування правил техніки безпеки і демонструється «Розведення сульфатної кислоти водою») Розведення сульфатної кислоти водою Робота з кислотами вимагає великої обережності. Під час розведення кислот необхідно приливати кислоту у воду невеликими порціями помішуючи, але не навпаки. Це легко пояснити. Під час розведення кислот виділяється велика кількість теплоти. Вода більш теплоємна, ніж кислота, тому якщо потроху вливати кислоту у воду, то вся теплота, що виділяється, устигає поглинутись водою, якщо ж робити навпаки, то теплота, що виділяється, не встигає поглинутись кислотою, а йде на розігрів води, що додається. Вода скипає й вихлюпується назовні разом із крапельками кислоти. Це може призвести до серйозного опіку. Демонстрація. У склянку учень наливає трохи води. Потім маленькими порціями доливають сульфатну кислоту, помішуючи скляною паличкою. Перед нами друга станція – це хімічні властивості. Пасажири кожного вагону допоможуть з’ясувати, з якими речовинами взаємодіють кислоти. Як почесні гості цієї станції, ми візьмемо участь в активному експериментуванні. Для цього знавці з кожного вагону будуть проводити експеримент. Прошу до роботи. 1. Дія кислот на індикатори Як же можна встановити наявність кислот в тих чи інших розчинах, або чи є дана речовина кислотою? В лабораторії пробувати речовини на смак категорично забороняється. Для виявлення кислот використовують індикатори – складні органічні речовини, що змінюють своє забарвлення в присутності кислот. У шкільній хімічній лабораторії користуються здебільшого такими індикаторами: лакмусом, метиловим оранжевим, фенолфталеїном. Використовують або їх розчини, або індикаторні папірці, які виготовляють просочуванням паперу індикатором з подальшим його висушуванням. Демонстрація. У дві пробірки з сульфатною кислотою учень додає по декілька крапель індикаторів: у першу – фенолфталеїн, у другу - метиловий оранжевий, у третє – лакмус. 2. Взаємодія кислот з металами Демонстрація. До двох пробірок з сульфатною кислотою додають цинк і мідь. Різні метали проявляють різну активність в хімічних взаємодіях, і від цього залежить, чи буде реакція перебігати чи ні. Чим більша активність металу, тим енергійніше він реагує з кислотами. За активністю всі метали можна розташувати в ряд, який називається рядом активності металів, або витискувальним рядом металів. Цей ряд вперше вивчив видатний учений М. М. Бекетов, тому цей ряд ще має назву ряду Бекетова. K > Ca > Na > Mg > Zn > Fe > Ni > Sn > Pb > | H2 | > Cu > Hg > Ag > Au У цьому ряді метали стоять за зменшенням їхньої активності. Отже серед наведених металів найбільш активним є калій, а найменш активним – золото. За допомогою цього ряду можна виявити, який метал є активнішим за інший. Також у цьому ряді присутній водень. Звичайно, водень не є металом, але в цьому ряді його активність прийнята за точку відліку. Таким чином, метали, що стоять у ряді активності до водню, витісняють Гідроген із розчинів кислот. Так при взаємодії кислот із металами атоми металічних елементів витискують атоми Гідрогену з кислот. При цьому утворюються сіль відповідної кислоти і виділяється водень: Zn + H2SO4 = ZnSO4 + H2↑ Cu + HCl ≠↑ Отже, атоми металу заміщують атоми Гідрогену в молекулі кислоти. Такі реакції належать до реакцій заміщення. Реакції заміщення – це реакції, під час яких атоми простої речовини заміщують атоми одного з елементів складної речовини. (Для закріплення властивості взаємодії кислот з металами вчитель читає казку) По чарівному хімічному королівству пронеслася звістка про те, що король хімічного царства Менделєєв видає заміж свою єдину доньку Хімію. Буде проведений лицарський турнір і тільки найсильніший, найрозумніший, най витриваліший одружиться з принцесою і одержить пів королівства як винагороду. З усіх куточків хімічного царства сміливі парубки – елементи почали з’їжджатись до королівського палацу. Двоє вірних друзів Магній і Аргентум також вирішили спробувати свої сили. Вони взяли з собою трохи харчів і вирушили в дорогу. По дорозі між ними виникла суперечка. -Думаю, ти не будеш ображатися, якщо я одружусь з принцесою і отримаю півкоролівства. Я ж м’який і блискучий, крім того, мені не страшна ніяка спека, - вихвалявся Магній. -Що?! Всі й так знають, що принцеса обере мене, бо я – благородний метал, заспокоював товариша Аргентум. Вони так сперечались, що й не замітили, як прийшли до королівського палацу. Магній захотів перекусити перед змаганням, а, Аргентум, походжаючи перед суперниками, хизувався своїм благородним походженням. Тут на трибуну вийшов король Менделєєв і оголосив про початок поєдинку. Турнір складався з двох конкурсів У першому конкурсі елементи мали зійтися у двобої з могутнім лицарем Киснем, щоб перевірити свою силу й міць Взяти участь в другому конкурсі зможуть тільки найвитриваліші: ті, що пройшли попереднє випробування. Елементи повинні відвідати злу чаклунку Кислоту, яка перевірить стійкість претедентів на руку і серце принцеси Хімії. Першим, хто зіткнувся у двобої з Киснем, був Магній. Він так завзято боровся з Киснем, що аж іскри розлетілись навкруги. Бій був дуже жорстоким, але Магній вийшов переможцем. 2Mg + O2 = 2MgO Аргентум довго вагався: брати йому участь у цьому конкурсі чи повертатись додому. Та все-таки він зібрався з силами і також здобув перемогу. 4Ag + O2 = 2Ag2O Друзі так раділи перемозі, що навіть не підійшли привітати один одного, бо добре пам’ятали суперечку на шляху до палацу. Другий конкурс був дуже складним. Зла чаклунка Кислота славилась своєю суворістю. Магній миттєво здобув перемогу у другому конкурсі. Mg + 2HCl = MgCl2 + H2↑ Нарешті до чаклунки підійшов Аргентум. Він зробив те, чого ніхто від нього не сподівався. Підійшовши до Кислоти, він нахабно заявив: − Я не збираюсь змагатись з вами, бо ви не достойні цього. Аргентум вибув із турніру і ледве не позбувся голови. Усі жителі хімічного королівства радісно вітали переможця гучними оплесками. Красуня Хімія вибігла на зустріч Магнію, а він стояв, ніби не зрозумів, що сталось. Вірний друг Аргентум підійшов до Магнію і попросив в нього пробачення, а він на радощах зробив і головним радником у своєму королівстві. 3. Взаємодія з основними оксидами Продовжимо нашу мандрівку. Наступна станція – взаємодія з основними оксидами. Демонстрація. Чорний порошок купрум (ІІ) оксиду розчиняють у розчині сульфатної кислоти. Утворюється блакитний розчин купрум (ІІ) сульфату. CuO + H2SO4 = CuSO4 + H2O Аналогічно в реакції з кислотами вступають і інші основні оксиди. MgO + 2HCl = MgCl2 + H2O До якого типу реакцій належать дані реакції? З рівнянь реакцій бачимо, що простих речовин немає, є лише складні, які під час реакції обмінялися своїми складовими частинами і в результаті взаємодії утворились сіль та вода. Отже, взаємодія кислот з оксидами металів належить до якого типу реакцій? (реакція обміну) (Для закріплення знань учні розв’язують задачу) Задача. Телеграма з міліції: «В одноосновну кислоту масою 32г впав кальцій оксид. В результаті реакції утворилась вода кількістю речовини 0,2 моль. Просимо встановити прізвище кислоти. Слідчий Кислоненко». 4. Взаємодія з основами Демонстрація. Наливають в пробірку 1 -2 мл натрій гідроксиду та додають одну – дві краплі розчину фенолфталеїну. Потім по краплях доливають до лугу хлоридну кислоту, доки розчин знебарвиться. Що ви спостерігаєте? Запишемо рівняння хімічної реакції, що відбулась: NaOH + HCl = NaCl + H2O Суть цієї реакції полягає в тому, що дві речовини – луг і кислота, перетворюються у сіль і воду. Реакцію між кислотою і основою, у результаті якої утворюється сіль та вода, називають реакцією нейтралізації. Зараз проведемо гру «Слідство ведуть хіміки». Після проведення експерименту в лабораторному журналі збереглися тільки записи продуктів реакції нейтралізації: … + … = CuSO4 + H2O; … +… = KCl + H2O. 5. Взаємодія із солями Кислоти взаємодіють із солями за умови, що серед продуктів реакції є осад або газ. Сіль (1) + кислота (1) → кислота (2) + сіль(2) Демонстрація. До сульфатної кислоти доливають барій хлорид. Відразу ж спостерігаємо утворення білого осаду. Запишемо рівняння реакції та з’ясуємо, яка речовина випала в осад: BaCl2 + H2SO4 = BaSO4↓ + 2HCl Як бачимо, в результаті реакції утворились дві речовини. Підкажіть мені, будь-ласка, до яких класів речовин вони належать? Ми сьогодні з вами уже вивчили розчинність кислот у воді. Так, хто пригадає, чи розчинні кислоти у воді? Хлоридна кислота розчинна. Отже, в осаді перебуває барій сульфат. Перевіримо наше передбачення за таблицею розчинності солей, кислот та основ у воді. Справді, барій сульфат належить до нерозчинних солей. До якого типу реакцій належить ця реакція? Скажіть, будь-ласка, чи можна для того, щоб відрізнити кислоту від інших речовин, пробувати її на смак? (Як це ми можемо зробити?) Для сульфатної кислоти є характерна реакція, яка дозволяє відрізнити її та її солі від інших речовин. Для цього використовують барій хлорид. В результаті реакції випадає осад білого кольору барій сульфат. Взаємодія сульфатної кислоти та її солей з барій хлоридом є якісною реакцією на сульфатну кислоту і її солі. Отже, давайте запишемо визначення. Якісна реакція – така реакція, в результаті якої, за видимими змінами, що відбуваються - випадання осаду, зміна забарвлення чи виділення газу – можна визначити речовину чи певний клас речовин. Барій хлорид є реагентом на сульфатну кислоту та її солі. На хлоридну кислоту та її солі є аргентум нітрат. V ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Завдання «Впізнай мене» Працівники митної служби звернулися до нас по допомогу. На митниці затриманий вантаж. Унаслідок шахрайських операцій серед цистерн з нітратною та сульфатною кислотами з’явились цистерни натрій гідроксиду. Треба визначити, в яких цистернах містяться відповідні кислоти. Які будуть ваші пропозиції? VІ ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ І ОГОЛОШЕННЯ ОЦІНОК Отже, на сьогоднішньому уроці ми вивчили фізичні та хімічні властивості кислот. Ознайомились з поняттями «реакція заміщення» та «реакція нейтралізації». (Учні за роботу на уроці отримують оцінки) VІІ ОГОЛОШЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ На цьому наша мандрівка по країні Кислот закінчується, а в подарунок від цієї країни ви отримали знання, які необхідні в подальшому вивченні хімії. Щоб вони міцніше закріпились у вашій пам’яті, ще раз прочитайте, що розповідає ваш підручник про країну Кислот. § 15, 16 ст.77 №3, ст.82 №3,4.
Категория: Мои файлы | Добавил: Lyuba
Просмотров: 1244 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar