Статистика
Онлайн всего: 1 Гостей: 1 Пользователей: 0
|
Каталог файлов
Хімічні властивості солей
| 20.02.2015, 20:06 |
Мета: ознайомити учнів з хімічними властивостями солей; розширити їх знання про типи хімічних реакцій на прикладі реакцій заміщення та обміну; повторити й закріпити основні вміння та навички виконання хімічного експерименту; розвивати інтерес до хімії та творчі здібності.
Терміни: ряд активності металів, таблиця розчинності, реакції заміщення та обміну.
Тип уроку: засвоєння нових знань (урок – подорож).
Наочність: ряд активності металів, таблиця розчинності, обладнання та реактиви згідно за змістом лабораторних дослідів.
Хід уроку
І Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Ми продовжуємо подорожувати материком неорганічних речовин. Декілька уроків тому ми відвідали місто Гідроген, де дізнались, що аніони кислотних залишків разом із катіонами Гідрогену утворюють новий клас речовин – кислоти. Сьогодні ж ми, продовжуючи подорожувати, завітаємо ще до одного міста.
Запитання. Як ви вважаєте, до якого?
Учитель. Так, до міста металів, де аніони кислотних залишків разом із катіонами металічних елементів утворюють ще один клас речовин – солі. Тож сьогодні перед нами стоять такі завдання:
• повторити фізичні властивості солей;
• розглянути поширення солей в природі;
• вивчити загальні хімічні властивості солей;
• передбачати можливість реакції між певними металом і сіллю, а також між певними сіллю й основою.
ІІ Актуалізація опорних знань
Учитель. Тож давайте усміхнемось один одному й разом вирушимо до країни знань. Я сподіваюсь, що ми сьогодні будемо працювати активно, успішно, а головне разом,а дух партнерства допоможе нам у цьому.
Отже жителі країни кислотних залишків приїхали в гості до міста металів. Новоприбулі потоваришували з місцевими жителями, утворивши новий клас речовин – солі.
Вправа „ Третій зайвий ”
Завдання. У кожному ряді речовин визначте зайву.
1. CO2, MgO, NaCl, SO3, SiO2
2. Cu(OH)2, Al(OH)3, NaOH, AlPO4, Zn(OH)2
3. H2SO4, KNO3, HNO3, H2SiO3, H3PO4
Запитання.
• До яких класів належать зайві речовини?
• До яких класів належать решта речовин у завданні?
ІІІ Вивчення нового матеріалу
Учитель. У сполуці з металічними елементами кислотні залишки набувають нових властивостей, тому стають корисними для людей. Сьогодні на уроці ми будемо вивчати їх властивості.
1. Фізичні властивості солей.
Учитель. Щоб солі змогли вирушити у подорож, їм необхідно отримати паспорт, в якому описано їх фізичні властивості. Допоможіть солям.
Завдання. Дайте відповіді на запитання анкети.
Анкета
Солі – це сполуки … будови. За звичайних умов вони є … речовинами різного кольору, з … температурами плавлення. Серед солей є …, … й … у воді сполуки. Розчинність солей ми можемо визначити у … … . Лише одна сіль має солоний смак – це … . Багато інших солей є гіркими. Куштувати речовини на смак у кабінеті хімії …!
2. Поширення солей в природі.
Солі досить поширені в природі. Містяться в живих організмах, у воді, в земній корі. Вони приймають участь у процесах обміну речовин. Містяться у клітинному соці живих організмів, в крові, в сльозах, в поті, входять до складу різних тканин:кісткової, нервової, м’язової. Масова частка солей в організмі людини становить 5.5%. Живі організми потребують постійного надходження солей. Вони їх одержують з питною водою та харчовими продуктами, а в рослини солі надходять з грунту разом з водою. Організм людини не може існувати без кухонної солі, тому що елемент Na, що входить до складу цієї солі, приймає участь в процесах обміну між клітиною і навколишнім середовищем. Кухонна сіль забезпечує постійний осмотичний тиск крові, створює умови для існування червоних кров’яних тілець – еритроцитів. Допомагає перетравлювати їжу в шлунку і зберігає здатність м’язів збуджуватись.
Також солі містяться в гідросфері в розчиненому стані, у морській воді переважають хлориди натрію і магнію, а в прісній – карбонати та сульфати кальцію і магнію. В океанічній воді міститься до 35 г кухонної солі в 1 л води. Соди в мертвому морі сягає 260 г на 1 л, тому життя там неможливе.
Солі, які входять до складу земної кори, знаходяться у вигляді мінералів, гірських порід, руд. Більшість із них – силікати. Серед них є й дорогоцінне каміння: блакитний топаз, гранат, смарагд. Сульфати та сульфіди зустрічаються в природі у вигляді мінералів, що застосовують у медицині, в народному господарстві, в хімічній промисловості. Фосфати і нітрати використовують у виробництві мінеральних добрив, в харчовій промисловості, в побутовій хімії.
3. Хімічні властивості солей
Учитель. На відміну від попереднього уроку, на якому ви самі здобували знання про хімічні властивості кислот, сьогодні вам буде надано деяку інформацію, отриману в хімічних лабораторіях, а ви у ролі свідчих маєте їх перевірити й сформулювати висновки.
Солям видали паспорти і вони на потязі „ Наукові відкриття ” вирушили в подорож, протягом якої вивчатимуть себе: як впливають на інших, з ким можуть товаришувати, а з ким не можуть.
У головному управлінні неорганічних речовин на солі заведено картотеку, в якій один лист присвячено їхнім хімічним властивостям. Ваше завдання – підтвердити або спростувати висновки, тому ми ще раз відвідаємо хімічні лабораторії на різних станціях.
Запитання:
• Які ви знаєте основні правила техніки безпеки під час проведення лабораторних робіт?
• Які ви знаєте ознаки перебігу хімічних реакцій?
Хімічні властивості солей:
3.1 Із металами:
Демонстрація. Наливаєм у дві пробірки розчини солей CuSO4 і FeSO4. У пробірку з CuSO4 опускаємо залізний цвях; а у розчин FeSO4 - мідну дротинку. Що спостерігаєте? Напишіть рівняння можливих реакцій.
CuSO4 + Fe = FeSO4 + Cu
FeSO4 + Cu ≠
Висновок. Розчинні солі реагують з металами за умови, якщо метал виявиться активнішим, ніж той, що є у складі солі. Тип реакції – заміщення.
3.2 Взаємодія із кислотами
На цій зупинці ми були, коли розглядали хімічні властивості кислот.
Демонстрація. Наливаєм у дві пробірки розчини солей Na2CO3, AgNO3 і додаємо до кожної HCl. У першій пробірці ми спостерігаємо виділення газу, у другій – утворення осаду. Напишіть рівняння відповідних реакцій.
Na2CO3 + 2HCl = 2NaCl + CO2↑ + H2O
AgNO3 + HCl = AgCl↓ + HNO3
Висновок. Солі реагують із сильними кислотами, якщо:
а) одна із речовин випадає в осад;
б) виділяється газ;
в) новоутворена кислота є слабшою за реагуючу. Тип реакції – обміну.
3.3 Взаємодія із основами
Демонстрація. Наливаємо по черзі у дві пробірки розчини солей: FeCl3, ZnSO4. Обережно в кожну з них доливаємo таку ж порцію розчину NaOH. Що спостерігаєте у кожній з пробірок? Запишіть рівняння реакцій.
ZnSO4 + 2NaOH = Na2SO4 + Zn(OH)2↓
FeCl3 + 3NaOH = 3NaCl + Fe(OH)3↓
Висновок. Розчинні солі реагують із лугами за умови, якщо одна з утворених речовин є нерозчинною, тобто випадає в осад. Тип реакції – обміну.
3.4 Взаємодія із солями
Демонстрація. В пробірку наливаємо Na2SO4 і додаємо BaCl2. Напишіть відповідне рівняння реакції.
Na2SO4 + BaCl2 = 2NaCl + BaSO4↓
Висновок. Розчинні солі реагують між собою за умови, якщо одна з новоутворених солей випадає в осад.
3.5 Розклад нерозчинних карбонатів та сульфітів
Висновок експертів на цій станції доведеться прийняти без перевірки, адже умови шкільної лабораторії не дозволяють провести цей дослід.
CaCO3 = CaO + CO2
Висновок. Наведена реакція лежить в основі добування негашеного вапна і має промислове значення.
IV Узагальнення знань
Учитель. На цьому уроці наша подорож закінчилась Солі повернулись у місто металів. Жителі міста були раді новим друзям. На їх честь у місцевій газеті вийшла стаття, але кореспондент допустив багато помилок. Уявіть себе редакторами і виправте їх.
Стаття
Солі – це прості речовини білого кольору. До їх складу входять катіони металічних елементів і аніони кислотних залишків. Назва солі походить від назви металічного елемента з додаванням кислотного залишку. Солі можуть перебувати в різних агрегатних станах. Усі солі добре розчинні у воді. Розчинність солей ми можемо визначити за таблицею розчинності. Усі солі мають солоний смак.
Солі мають такі хімічні властивості:
а) змінюють забарвлення індикаторів;
б) взаємодіють з усіма металами;
в) взаємодіють із сильними кислотами;
г) розчинні солі реагують з усіма основами.
V Домашнє завдання
§19, 20 ст.93 №3;4
Наостанок хочу зачитати слова:
Нехай в усьому буде лад
На кухні оцет і натрію гідрокарбонат.
Щастя хай буде звідусіль
Відпочивати їздити у Крим,
А не по кухонну сіль.
Із крану хай ллється
Чистенька вода
Здоров’я усім вам
На многії, благії літа!
Дякую всім за урок!
|
Категория: Мои файлы | Добавил: Lyuba
|
Просмотров: 1143 | Загрузок: 0
| Рейтинг: 0.0/0 |
|